ריגול תעשייתי

אינדקס עסקים

ריגול תעשייתי , ריגול כלכלי , ריגול תאגידי או ריגול תאגידי הוא צורה של ריגול שנערכה עבור מסחרי למטרות במקום גרידא ביטחון לאומי . ריגול כלכלי מתנהל או מתוזמר על ידי ממשלות והוא בינלאומי בהיקפו, בעוד ריגול תעשייתי או עסקי הוא לעתים קרובות יותר לאומי ומתרחש בין חברות או תאגידים.

מודיעין תחרותי וריגול כלכלי או תעשייתי
" מודיעין תחרותי " מתאר את הפעילות המשפטית והאתית של איסוף, ניתוח וניהול מידע על מתחרים תעשייתיים. הוא עשוי לכלול פעילויות כגון בחינת מאמרים בעיתונים, פרסומים ארגוניים, אתרי אינטרנט, הגשת פטנטים, מאגרי מידע מיוחדים, מידע בתערוכות וכדומה כדי לקבוע מידע על תאגיד. ההרכב של אלמנטים חיוניים אלה מכונה לעתים CIS או CRS, פתרון מודיעיני תחרותי או פתרון תגובה תחרותי . עם שורשיה במחקר שוק, "אינטליגנציה תחרותית" תוארה כ"שימוש בעקרונות ובפרקטיקות של מודיעין צבאי ולאומי לתחום העסקים הגלובלי "; היא המקבילה העסקית של אינטליגנציה קוד פתוח .

ההבדל בין מודיעין תחרותי לריגול כלכלי או תעשייתי אינו ברור; יש להבין את היסודות המשפטיים כדי לזהות כיצד לצייר את הקו בין השניים. אחרים טוענים כי לפעמים קשה מאוד להבחין בין שיטות משפטיות ובלתי חוקיות, במיוחד אם בוחנים את הצד האתי של איסוף המידע, מה שהופך את ההגדרה לחמקנית אף יותר.

צורות של ריגול כלכלי ותעשייתי
ריגול כלכלי או תעשייתי מתרחש בשתי צורות עיקריות. בקיצור, מטרת הריגול היא לאסוף ידע על (א) ארגון (ים). זה עשוי לכלול רכישת קניין רוחני , כגון מידע על ייצור תעשייתי, רעיונות, טכניקות ותהליכים, מתכונים נוסחאות. לחלופין, הוא יכול לכלול מידע קנייני או תפעולי, כגון מידע על נתוני לקוח, תמחור, מכירות, שיווק, מחקר ופיתוח, מדיניות, הצעות מחיר פוטנציאליות, אסטרטגיות תכנון או שיווק או שינויים בהרכבים ובמיקומי הייצור. ניתן לתאר פעילויות כגון גניבת סודות מסחריים , שוחד , סחיטהומעקב טכנולוגי. כמו גם ריגול על ארגונים מסחריים, ממשלות יכולות להיות גם מטרות – למשל, לקבוע את תנאי המכרז לחוזה ממשלתי, כך שמכרז אחר

שימוש במחשבים ובאינטרנט
מחשבים הפכו להיות המפתח בהפעלת ריגול תעשייתי בשל כמות עצומה של מידע שהם מכילים ואת הקלות של להעתיק ולהעביר. השימוש במחשבים לריגול גדל במהירות בשנות התשעים. מידע נגנב בדרך כלל על ידי העתקה ממחשבים ללא השגחה במשרדים, אלה שמקבלים גישה ללא פיקוח דרך זאת באמצעות עבודות בנות, כגון ניקיון או תיקונים. מחשבים ניידים היו, ועדיין, יעד ראשוני, עם אלה הנוסעים לחו"ל על העסק להיות הזהיר לא לעזוב אותם עבור כל תקופה של זמן. מסתבר שמבחיני הריגול היו ידועים בדרכים רבות של הסתמכות על אנשים שאינם חושדים לפרידה, לעתים רק באופן זמני, מחפציהם, דבר המאפשר לאחרים לגשת ולגנוב מידע. "תיק-אופ" מתייחס לשימוש צוות המלון כדי לגשת לנתונים, כגון באמצעות מחשבים ניידים, בחדרי המלון. ניתן לגנוב מידע במעבר, במוניות , בדלפקי מטען , קרוסלות מטען , ברכבות וכדומה.


Facebook
Twitter
LinkedIn

השאירו תגובה

תוכן עניינים

חיפוש
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

אודות האתר

אינדקס אתרים ישראלי הכולל אלפי קישורים לאתרים נבחרים בנושאים שונים.

כל הפרסומים המופיעים באתר אינדקס אתרים הינם בגדר המלצה בלבד ואין בהם כדי לחייב את מנהלי האתר.

פוסטים חדשים

עקוב אחרינו

הירשם לניוזלטר שלנו

אינדקס עסקים ישראלי

דילוג לתוכן